10 تکنیک کاهش استرس کنکور

آخرین بروزرسانی: 25 اسفند 1402
نحوه کاهش استرس کنکور-min

روش‌های کاهش استرس کنکور و مهار آن

آیا شما هم مانند بسیاری از دانش آموزان دچار استرس کنکور هستید؟ آیا به دنبال آموختن روش‌هایی هستید که به شما در کاهش استرس کنکور و کنترل آن کمک می‌کنند؟

اگر پاسخ شما بله است بهترین راه برای شروع، انجام تمرینات روانشناختی است. این تمرینات به شما کمک می‌کنند بتوانید با استرس کنکور بهتر کنار بیایید و با اعتماد به نفس و آرامش بیشتری به این آزمون بروید. پس از آن نوبت به روش‌های کاهش استرس می‌رسد و در کل استرس کنکور را از همه جوانب بررسی خواهیم کرد؛ پس با ما همراه باشید و راه‌های کاهش استرس کنکور را کشف کنید.

نحوه کاهش استرس کنکور-min

تأثیر تمرینات روانشناختی بر کاهش استرس کنکور

ابتدا بهتر است بدانیم تمرینات روانشناختی شامل چه چیزهایی می‌شود و چه فوایدی دارد. تمرینات روانشناختی شامل روش‌های تنفسی، تمرینات یوگا و مدیتیشن، تمرینات تصویرسازی و تمرینات تفکر مثبت هستند. این تمرینات به مقدار زیادی می‌توانند به شما در کاهش استرس کنکور یاری برسانند. حال بیایید فواید هرکدام از تمرینات روانشاختی در جهت کمک به کاهش استرس کنکور را بررسی کنیم.

تمرینات تنفسی

تمرینات تنفسی و نفس کشیدن صحیح، در موقعیت‌های استرس‌زا به شما کمک می‌کند آرامش خود را حفظ کنید.

تمرینات یوگا و مدیتیشن

تمرینات یوگا و مدیتیشن به شما کمک می‌کنند تا با احساسات خود به درستی ارتباط برقرار کنید و آرامش بیشتری به دست آورید.

تمرینات تصویرسازی

تمرینات تصویرسازی از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که به شما کمک می‌کند خود را در موقعیت‌های مختلف تصور کنید و تصویرسازی کنید. بنابراین هنگامی که در موقعیت‌های استرس‌زا قرار دارید، خود را به عنوان یک شخص قابل اعتماد و قادر به حل مسئله تصور کنید.

تمرینات تفکر مثبت

تمرینات تفکر مثبت به شما کمک می‌کنند به جای تمرکز بر روی نقاط ضعف، بر روی نقاط قوت خود تمرکز کنید تا استرس ناشی از کنکور را کنترل کنید. این نوع تمرینات باعث افزایش اعتماد به نفس شما شده و به شما کمک می‌کنند با اطمینان بیشتری به جلسه کنکور بروید.

: تمرینات تفکر مثبت و تاثیر آن بر کاهش استرس کنکور

 

10 روش کاهش استرس کنکور

حال بیایید درباره روش‌های کاهش استرس کنکور صحبت کنیم. موفقیت در کاهش استرس بستگی به روحیات و اراده فرد نیز دارد اما ما در اینجا به برخی از مهم‌ترین نکاتی که می‌توان در کنترل استرس رعایت کرد اشاره می‌کنیم. روش‌های اشاره شده در زیر تا حد زیادی به تمام افرادی که دارای استرس قبل از کنکور هستند کمک می‌رساند. روش‌های کاهش استرس کنکور عبارتند از:

 1. تعیین برنامه مطالعاتی منظم و متعادل
 2. تفکر مثبت و اعتماد به نفس
 3. تمرین تکنیک‌های تنفسی و آرامش بخش
 4. استفاده از روش‌های مختلف آموزشی
 5. ایجاد یک محیط آرام و مناسب برای مطالعه
 6. انجام فعالیت‌های ورزشی و تناسب اندام
 7. تغذیه صحیح و متعادل
 8. استفاده از روش‌های موثر برای مدیریت زمان
 9. انجام فعالیت‌های آرامش بخش مانند یوگا و مدیتیشن
 10. حفظ تعادل بین کار و استراحت
پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم از دست ندهید:  معرفی 5 تا از بهترین معلم ها و دبیر های زیست کنکور در شیراز

 

نقش والدین در کاهش استرس کنکور چیست؟

والدین در زندگی و روحیات فرزندان نقش بسزایی ایفا می‌کنند و بهترین همراه و همدل فرزندان در این مسیر پرفراز و نشیب، پدر و مادر هستند. بنابراین نیاز است والدین به این نکات توجه کنند تا در کاهش استرس کنکور فرزند خود موفق باشند. برخی از نقش‌ها شامل:

 1. حمایت از فرزندان در طول فرایند آمادگی برای کنکور
 2. ایجاد فضای آرام و پشتیبانی برای فرزندان
 3. تشویق فرزندان به استفاده از روش‌های موثر برای مدیریت زمان
 4. ارائه راهکارهای موثر برای مقابله با استرس و اضطراب
 5. تشویق فرزندان به انجام فعالیت‌های آرامش بخش مانند یوگا و مدیتیشن
 6. اطمینان دادن به فرزندان که نتیجه کنکور تنها یکی از چالش‌های زندگی است و زندگی پس از کنکور نیز وجود دارد
 7. عدم ایجاد فشار و تحمل اشتباهات و ناکامی‌های فرزندان

نقش والدین در استرس کنکور min - 10 تکنیک کاهش استرس کنکور

 

چرا دانش آموزان زمان کنکور استرس دارند؟

حال بهتر است به این موضوع بپردازیم که چرا دانش آموزان در زمان کنکور استرس دارند تا درک بهتری نسبت به این مسئله پیدا کنیم و راهکارهای کاربردی در جهت کاهش استرس کنکور ارائه دهیم. بعضی از دلایل استرس دانش آموزان در زمان کنکور عبارتند از:
1. فشار اجتماعی و خانوادگی برای کسب نمرات بالا در کنکور
2. نگرانی از عدم قبولی در دانشگاه دلخواه
3. نگرانی از افت نمرات در کنکور نسبت به نمرات پیشین
4. نگرانی از سوالات سخت در کنکور
5. اضطراب از تلاش برای قبولی کنکور در اولین بار
6. نگرانی از رقابت با دیگر دانش آموزان
7. نگرانی از عدم توانایی در مدیریت زمان و تحصیلات
8. نگرانی از تاثیر منفی استرس بر عملکرد در کنکور
9. نگرانی از عدم توانایی در پاسخ به سوالات کنکور
10. نگرانی از عدم توانایی در انتخاب رشته مناسب بعد از کنکور

با دلایل استرس دانش آموزان آشنا شدیم؛ اکنون بیایید برای برخی از دلایل گفته شده راهکاری به جهت مهار استرس کنکور فرزندان بدهیم.

1. فشار والدین 
بسیاری از والدین انتظارات بالایی از فرزندانشان دارند و همین موضوع باعث می‌شود که دانش آموزان برای رفع نگرانی و احساس تحقیر این انتظارات، برای کنکور استرس داشته باشند.
راهکار: دانش آموزان باید با والدین خود درباره انتظارات واقعی صحبت کنند و به آن‌ها بگویند که چه دست آوردهایی می‌توانند داشته باشند.
علاوه بر آن، والدین بهتر است به فرزندانشان اعتماد کنند و به آن‌ها یادآوری کنند که سلامتی و خوشبختی آن‌ها از هرچیزی مهم‌تر است و در اولویت قرار دارد.

2. نگرانی از عملکرد
بسیاری از دانش آموزان نگران عملکرد خود در کنکور هستند و این نگرانی باعث می شود که استرس پیدا کنند.
راهکار: دانش آموزان باید از خودشان برای رسیدن به عملکرد بهتر، انتظارات واقعی داشته باشند. آن‌ها باید به خودشان گوشزد کنند که توانایی انجام چه کارهایی را دارند و به کدام یک از اهداف خود می‌توانند دست پیدا کنند.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم از دست ندهید:  بهترین دبیر فیزیک کنکور در شیراز کیست؟ با کی کلاس بگیریم؟

3. نگرانی از آینده 
بسیاری از دانش آموزان نگران آینده خود هستند و این موضوع باعث می‌شود که برای کنکور استرس داشته باشند.
راهکار: دانش آموزان باید به خودشان بگویند که زندگی پس از کنکور، زندگی مهمی است و کنکور تنها یک قسمت کوچک از زندگی آن‌هاست. آن‌ها باید به خودشان اعتماد کنند و به خودشان بگویند هر چه در توان داشتند برای آمادگی کنکور انجام داده‌اند. علاوه بر آن، باید در نظر داشته باشند که زندگی پس از کنکور، فرصت های زیادی برای پیشرفت و توسعه دارد.

تأثیر تغذیه صحیح بر کاهش استرس کنکور

تغذیه صحیح و مناسب برای کاهش استرس کنکور بسیار مهم است، زیرا مصرف غذاهای سالم و متنوع به شما کمک می‌کند تا انرژی لازم برای مطالعه، تمرکز و آزمون دادن داشته باشید. غذاهایی که شامل مواد غذایی حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند به شما کمک می‌کنند سیستم ایمنی خود را تقویت کنید و بدنتان را در برابر استرس و بیماری‌ها مقاوم سازید. همچنین، مصرف غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ مانند ماهی، به شما برای کاهش استرس کمک زیادی می‌کند تا بهترین حالت روحی خود را داشته باشید. بنابراین، تغذیه صحیح و مناسب باعث کاهش، کنترل و مهار استرس کنکور و افزایش عملکرد شما در آزمون خواهد شد.

تاثیر تغذیه در استرس min - 10 تکنیک کاهش استرس کنکور

چگونه با اعتماد به نفس و تفکر مثبت، استرس کنکور را کاهش دهیم؟

 1. برنامه ریزی

برای کاهش استرس کنکور، باید یک برنامه ریزی دقیق برای مطالعه و آمادگی برای آزمون داشته باشید. این برنامه ریزی باید شامل زمانبندی مطالعه، نحوه حل تمرین‌ها و مرور مطالب گذشته باشد. در این برنامه ریزی حتما باید توانایی فردی در نظر گرفته شود چرا که برنامه ریزی دور از انتظار و غیر قابل انجام باعث افزایش استرس خواهد شد.

 1. تفکر مثبت

فکر به موفقیت و پیروزی در کنکور به شما کمک می‌کند تا با اعتماد به نفس بالایی به جلسه آزمون بروید. به جای فکر کردن به شکست، فکر کنید که بهترین نتیجه از آن شماست.

 1. ورزش

ورزش کردن یک راه خوب برای کاهش استرس است. با ورزش، هورمون‌های خوشحالی در بدن افزایش می‌یابد و شما احساس خوبی خواهید داشت و علاوه بر آن ورزش خستگی‌های بدن را دفع می‌کند و شما را سرحال می‌کند.

 1. تغذیه سالم

تغذیه سالم و متنوع به شما انرژی لازم برای مطالعه و آمادگی کنکور را می‌دهد به همین خاطر این مسئله را جدی بگیرید. همچنین، تغذیه سالم به شما کمک می‌کند تا با استرس بهتر مقابله کنید.

 1. تمرین آرامش

تمرین‌های آرامشی که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم مانند یوگا و تنفس عمیق به شما کمک می‌کند تا استرس خود را کاهش دهید. با تمرین این تکنیک‌ها، شما می‌توانید با استرس کنکور بهتر مقابله کنید و با اعتماد به نفس به جلسه آزمون بروید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم از دست ندهید:  دانلود فایل pdf پاسخ تمرین کتاب زیست دهم

 

تاثیرات سرعت مطالعه در کاهش استرس کنکور

سرعت مطالعه نیز می‌تواند در کاهش استرس کنکور نقش موثر و مفیدی داشته باشد؛ زیرا با افزایش سرعت مطالعه، شما می‌توانید بیشترین میزان اطلاعات را در کمترین زمان ممکن به دست آورید و احساس رضایت خوبی پیدا کنید. همچنین با افزایش سرعت مطالعه، برنامه ریزی‌های تنظیم شده به درستی انجام می‌شوند و شما می‌توانید بهترین نتیجه را در کنکور به دست آورید. در نهایت بهبود سرعت مطالعه دروس کمک بزرگی در کاهش استرس کنکور به شما خواهد کرد و بهتر است تمام تلاش خود را در این زمینه انجام دهید.

سرعت مطالعه در کنترل استرس min - 10 تکنیک کاهش استرس کنکور

چگونه با تغییر روش‌های مطالعه، استرس کنکور را کاهش دهیم؟

یکی از راه‌های موثر در کنترل استرس کنکور، تغییر روش‌های مطالعه می‌باشد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 1. استفاده از فلش کارت برای یادگیری و حفظ مطالب، به شما کمک می‌کند اطلاعات را بهتر درک کنید و از این رو بهبود عملکرد خود را در کنکور داشته باشید.
 2. خلاصه نویسی از مطالب، به شما کمک می‌کند اطلاعات را بهبود بخشید و درک بهتری از آن‌ها پیدا کنید.
 3. تکرار و تمرین مطالب، به شما کمک می‌کند اطلاعات را به خاطر بسپارید و بهبود عملکرد خود را در کنکور داشته باشید.

 

5 ورزش مناسب برای کاهش استرس کنکور

همانطور که آگاه هستید، ورزش برای سلامتی از اهمیت بالایی برخوردار است و بسیار در کنترل و کاهش استرس کنکور موثر است. بنابراین در این جا قصد داریم ورزش‌های مناسب مهار استرس کنکور را معرفی کنیم. ورزش‌های مناسب برای کاهش استرس کنکور عبارتند از: دویدن، یوگا، شنا، پیاده‌روی و بدنسازی.

ورزش های مناسب برای استرس min - 10 تکنیک کاهش استرس کنکور

کلام آخر در مورد کنترل استرس کنکور

در این مطلب به روش‌های کاهش استرس کنکور و مهار آن پرداختیم. دانستیم که تمرینات روانشناختی از جمله تمرینات تنفسی، مدیتیشن، تفکر مثبت و تمرینات تصویرسازی در کاهش استرس کمک بزرگی می‌کند. علاوه بر آن نباید از ورزش‌ها و فواید آن غافل شد و بهتر است حتما در برنامه ریزی روزانه، زمانی برای ورزش در نظر گرفته شود. از نقش والدین در کاهش استرس ناشی از کنکور نباید به سادگی گذشت چرا که پدر و مادر به روحیات فرزند خود واقف هستند. همچنین با در نظر گرفتن برنامه غذایی مناسب به بهترین شکل ممکن بر استرس خود غلبه کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب بلاگ آموزشگاه الوند

آنچه در این مطلب می خوانید