مطالعه صحیح ریاضی و فیزیک برای کنکور

آخرین بروزرسانی: 28 اسفند 1402

در ابتدا آموزشگاه الوند به بررسی نکات کلیدی میپردازد که به شرح زیر است :

  1. مطالعه منظم: برنامه ریزی کنید و به صورت منظم و هر روز به مدت چند ساعت درس بخوانید.
 1. حل تمرین: بعد از خواندن هر فصل، تمرینات آن را حل کنید. این کار به شما در فهم بهتر مباحث و تقویت مهارتهای حل مسئله کمک میکند.
 2. استفاده از منابع مناسب: از کتابهای درسی، جزوات و منابع دیگر استفاده کنید. همچنین، از سایتها و نرمافزارهای آموزشی نیز میتوانید استفاده کنید.
 3. پذیرش خطا: در حین حل تمرینات، خطا رخ دادن طبیعی است. به جای ناراحت شدن، سعی کنید با پذیرش خطا و یادگیری از آن، بهبود بخشید.
 4. تمرین بیشتر: برای تقویت مهارتهای حل مسئله، تمرین بیشتر کنید و به مسئلههای مختلف روی بیاورید.
 5. استفاده از روشهای یادگیری مختلف: از روشهای مختلف یادگیری، مانند خواندن، نوشتن و تمرین کردن استفاده کنید.
 6. پذیرش کمک: در صورت نیاز، از دوستان، خانواده و معلمان خود کمک بگیرید. همچنین، در صورت نیاز به کلاسهای آموزشی کنکور الوند نیز مراجعه کنید.

چگونه برای کنکور ،ریاضی و فیزیک بخوانیم؟

سوالات ریاضی و فیزیک موجود در آزمون های کنکور هر ساله سخت تر میشوند. این درس ها در رتبه آموختگان رشته تجربی و ریاضی بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل نباید  از مطالعه دروس ریاضی و فیزیک غافل شد. دانش آموختگان عزیز باید این دروس را خوب مطالعه کنند و به سوالات ریاضی و فیزیک پاسخ صحیح دهند، تا امتیاز افزایش یابد و شانس بیشتری برای قبولی در آزمون و ثبت نام در رشته  های مهم شاخه آزمایشی را داشته باشند.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم از دست ندهید:  چگونه در مهارت مطالعه پیشرفت کنیم؟

مباحث ریاضی برای کنکور

سرفصل های دقیق ریاضی برای آزمون های ورودی عبارتند از:

مجموعه های عددی و جبر، از جمله: اعداد طبیعی، صحیح، گویا، اعداد حقیقی. مرتب سازی و مقایسه؛ ترتیب بزرگی و نماد علمی؛ عملیات و مالکیت آنها؛ نسبت و درصد؛ توان های با عدد صحیح، توان گویا و ویژگی های آنها. رادیکال ها و خواص آنها؛ لگاریتم (مبنای 10 و پایه e) و خواص آنها. نکات ترکیبی. عبارات جبری، چند جمله ای و غیره.

توابع، از جمله: مفاهیم اساسی توابع و نمایش های گرافیکی آنها. توابع ابتدایی؛ توابع مرکب و توابع معکوس; معادلات گونیومتری و نابرابری.

هندسه، از جمله: چند ضلعی ها و خواص آنها. دور و دایره؛ اندازه گیری طول، سطوح و حجم؛ ایزومتریک ها، شباهت ها و هم ارزی ها در پلان؛ مکان های هندسی؛ اندازه گیری زاویه در درجه و رادیان؛ سینوس، کسینوس، مماس یک زاویه و مقادیر قابل توجه آنها. فرمول های گونیومتریک؛ وضوح مثلث ها و غیره .

احتمال و آمار، از جمله: توزیع فرکانس بر اساس نوع کاراکتر و نمایش های گرافیکی اصلی. مفهوم آزمایش و رویداد تصادفی؛ احتمال و فرکانس.

در بین همه این مباحث، پرتکرارترین مباحث ریاضی معادلات و نابرابری های نمایی و مثلثاتی و هندسه تحلیلی و اقلیدسی است.

سر فصل های درس فیزیک برای کنکور

سر فصل های فیزیک آزمون کنکور عبارتند از :

اندازه گیری ها، از جمله: کمیت های فیزیکی بنیادی و مشتق شده. سیستم های واحدهای اندازه‌گیری؛ مضرب و فرعی; نماد علمی؛ تبدیل های اصلی بین واحدهای اندازه گیری سیستم های مختلف؛ مقادیر اسکالر و برداری؛ حامل ها و عملیات بردار.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم از دست ندهید:  معرفی رشته پزشکی؛ دروازه‌ای به دنیای حفظ سلامت

سینماتیک: توصیف حرکت، سرعت و سرعت زاویه ای، شتاب و شتاب مرکزگرا. حرکت یکنواخت مستطیل، حرکت شتاب یکنواخت، حرکت دایره ای یکنواخت، حرکت هارمونیک.

دینامیک: مفهوم نیرو به عنوان تعامل بین اجسام. نیروها به عنوان بردارهای کاربردی؛ اصل اینرسی؛ جرم و اصل دوم دینامیک؛ نمونه هایی از نیروها: نیروی وزنی، نیروی الاستیک، اصطکاک استاتیکی و دینامیکی. کنش و واکنش: اصل سوم دینامیک. تکانه و تکانه؛ اصل بقای تکانه.

مکانیک سیالات: چگالی و تراکم پذیری سیالات. گازها و مایعات؛ هیدرواستاتیک: فشار و اصول پاسکال، استوینو و ارشمید. دینامیک مایعات: حرکت یک بعدی، جریان و جریان، معادله تداوم و غیره .

ترمودینامیک: تعادل، مفهوم دما، دماسنج. مفهوم گرما و کالریمتری؛ حالت انتشار گرما؛ ظرفیت حرارتی و گرمای ویژه؛ تغییرات حالت و گرمای نهان؛ قوانین گاز ایده آل؛ قانون اول و دوم ترمودینامیک.

الکتریسیته و الکترومغناطیس: بارهای الکتریکی. نیروهای بین بارها و قانون کولن. میدان الکتریکی و پتانسیل، سطوح هم پتانسیل. ثابت دی الکتریک، ظرفیت خازن، خازن؛ انرژی الکترواستاتیک؛ سری و موازی خازن ها؛ ژنراتورها؛ ولتاژ الکتریکی و غیره.

در میان همه این مباحث، پرتکرارترین مباحث فیزیک مباحث دینامیک و الکترودینامیک است.

چگونه  برای پاسخ صحیح دادن به سوالات ریاضی و فیزیک در کنکور آماده شویم؟

 1. مهم نیست که نظریه را از روی قلب بدانید، بلکه باید آن را درک کنید، بدانید چگونه آن را به کار ببرید و فرمول ها را به خاطر بسپارید.
 2. انواع سوالات ریاضی و فیزیک همیشه یکسان است. بنابراین، هر سوال را با یک نوع تمرین یا روش حل مرتبط کنید.
 3. زیاد تمرین کنید. به یاد داشته باشید که سؤالات معمولاً تا یک یا دو مرحله حل می شوند. اگر متوجه شدید که کارهای زیادی انجام می دهید، ممکن است کار اشتباهی انجام دهید.
 4. از ماشین حساب استفاده نکنید تا به وضعیت واقعی در روز آزمون که نمی توانید آن را حمل کنید عادت کنید و با در نظر گرفتن محاسبه تمرین کنید.
 5. برای آمادگی بهتر در آزمون های ریاضی و فیزیک بهتر است از کتاب خاصی و کلاس های کمک اموزشی استفاده شود. کتابچه های راهنمای دبیرستان مفید هستند، با این حال آنها یک برنامه بزرگتر از برنامه آزمون را پوشش می دهند، که باید خودتان آن را انتخاب کنید، و برای آزمون های چند گزینه ای در نظر گرفته نشده اند.
پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم از دست ندهید:  دانلود فایل pdf پاسخ تمرین کتاب عربی دهم

نکته:در عوض، کتاب های کنکور ریاضی و فیزیک که مباحث را بر اساس اصول تست زنی به شما یاد می دهند می توانند کمک بزرگی به شما کمک کنند.

همچنین مدرسان مجموعه کنکور الوند با مشاوره های دقیق و تکنیک های جدید، ذهن شما را برای حل کردن مسائل در روز امتحان آماده سازی میکنند؛ برای مشاوره با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب بلاگ آموزشگاه الوند

آنچه در این مطلب می خوانید