چگونه در مهارت مطالعه پیشرفت کنیم؟

آخرین بروزرسانی: 13 خرداد 1402

 

بسیاری از افراد با مطالعه‌کردن مشکل دارند؛ بنابراین همین عامل باعث شده است تا نتوانند موفقیت‌های چشمگیری در زمان تحصیل کسب کنند. خود مهارت مطالعه باید در مدارس آموزش داده شود؛ اما متأسفانه این کار انجام نمی‌شود. به یاد داشته باشید این مطالعه مؤثر است که تضمین خواهد کرد شما موضوع را بفهمید تا بتوانید نمره‌های خوبی کسب کنید.

یادگرفتن اصول مهارت های مطالعه به شخص کمک خواهد کرد تا روند کند یادگیری را تسریع ببخشد. این طبیعی است که شما از بدو تولد روش مطالعه را نمی‌دانید و باید آن‌ها را با گذشت زمان یاد بگیرید؛ زیرا مطالعه یک مهارت است. مهارت ها پس از یادگیری باید تمرین شوند تا در این امر به یک فرد خبره تبدیل شوید. بی‌تردید عدم آگاهی افراد از تکنیک‌های مطالعه منجر به تأخیر در پیشرفت و دوری از روش‌های استاندارد آموزش خواهد شد.

 

روش های صحیح مطالعه

حال که با اهمیت این مهارت ها و یادگیری آن‌ها آشنا شده‌اید بهتر است تا روش‌های صحیح مطالعه را در ادامه بیان کنیم.

پیشرفت در مهارت مطالعه با پیش خوانی

پیش خوانی اولین تکنیک مطالعه برای بهبود یادگیری است. با پیش خوانی به‌صورت روزنامه‌خوان یک مطالعه کلی از فصل موردنظر صورت می‌گیرد. هدف از این مطالعه کسب آگاهی کلی از تیترها و سرفصل‌ها، جداول و سایر قسمت‌ها است. در پیش خوانی، هدف یادگیری جزئیات نیست و یک برداشت کلی از محتوای موردنظر صورت می‌گیرد.

 

پیشرفت در مهارت مطالعه با خواندن

در این مرحله فرد باید تمام جزئیات را بادقت بخواند. در مرحله خواندن نباید از قسمت‌هایی که آنها را درک نکرده‌اید عبور کنید. سعی کنید با خط کشیدن زیر قسمت‌های مهم محتوا، آن‌ها را مشخص کنید و یا یادداشت‌برداری نکات مهم را انجام دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا قدرت تمرکز بالا برود و نکات مهم کتاب را هم مشخص کنید تا در زمان‌هایی که وقت کافی ندارید آن‌ها را مرور کنید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم از دست ندهید:  مطالعه صحیح ریاضی و فیزیک برای کنکور

 

پیشرفت در مهارت مطالعه با پس خوانی

پس خوانی به‌عنوان یکی از مهارت های مطالعه بسیار مهم است و به شما کمک می‌کند تا بفهمید که آیا موضوع را درک کرده‌اید یا نیاز به مطالعه دوباره دارید. پس از خواندن مطلب می‌توانید سؤال‌هایی دررابطه‌با موضوع خوانده شده از خود بپرسید و به آن‌ها جواب دهید. درصورتی‌که جواب‌ها را دانستید به این معنا است که به‌احتمال زیاد مطلب را فراگرفته‌اید در غیر این صورت نیاز به مطالعه مجدد خواهید داشت. در واقع باید به‌صورت فعال با موضوع موردمطالعه درگیر شوید.

 

پیشرفت در مهارت مطالعه با یادداشت ‌برداری

سعی کنید نکاتی که در کلاس مطرح می‌شود را به‌صورت جزوه یادداشت‌برداری کنید. در بیشتر اوقات نیازی نیست تمامی مطالب را یادداشت‌برداری کنید؛ بلکه باید نکات فاقد اهمیت را فاکتور بگیرید و موارد مهم را یادداشت نمایید. یادداشت‌برداری به افزایش قدرت تمرکز فرد کمک خواهد کرد. در طول هفته سعی شود نکات یادداشت شده خوانده شوند. به این صورت هم مطالب مرور می‌شوند و هم قسمت‌هایی که فهمیده نشده‌اند مشخص خواهند شد.

پیشرفت در مهارت مطالعه با حفظ‌کردن

در بیشتر اوقات نیاز است تا مطالب مطالعه شده حفظ شوند. این موضوع به‌خصوص برای دانش‌آموزان و دانشجویان اهمیت زیادی دارد. در این صورت باید تلاش کنید و ذهن خود را درگیر کنید تا بتوانید مطالب موردنظر را به حافظه بسپارید.

 با بهره‌گیری از روش‌های زیر می‌توانید حافظه خود را تقویت کنید تا مطالب به‌خوبی به ذهن سپرده شوند:

خلاصه ‌برداری مطالب

فهمیدن مطلب و حفظ آن

خوشه‌بندی کردن مطالب بر اساس معیارهای مختلف

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم از دست ندهید:  راهنمایی بهترین منابع جمع بندی کنکور؛ نقش موثر منابع در دستیابی به نتایج برتر

بهره‌گیری از فن‌های یاد یار

سؤال از خود

ایجاد فاصله در بین مطالب مختلف برای حفظ‌کردن

حفظ آرامش در صورت فراموشی مطالب

 

این موضوعات تکنیک‌هایی برای مطالعه‌کردن بودند. اما مسائل و عوامل دیگری وجود دارند که می‌توانند مطالعه فرد را تحت‌تأثیر قرار دهند. در ادامه به سایر عوامل که با استفاده از آن‌ها می‌توان مهارت مطالعه Study skills را بهبود داد اشاره می‌کنیم.

محیط مناسب برای مطالعه

در کنار استفاده از مهارت های مطالعه باید محیطی را انتخاب کنید که آرام و بدون سروصدا باشد. در این مکان باید تمامی امکانات برای مطالعه از جمله میز و صندلی، کتاب‌های موردنیاز، خودکار و قلم، دفتر و… فراهم باشد. حتماً باید محلی را برای مطالعه انتخاب کنید که در آن احساس راحتی و آرامش داشته باشید.

 

درصورتی‌که افرادی در محل حضور دارند که باعث برهم‌خوردن تمرکز شما می‌شوند باید از آن‌ها خواهش کنید تا محل مطالعه را ترک کنند. در صورت امکان به یک موزیک ملایم و آرام گوش کنید و تلویزیون را خاموش کنید.

 

دوری از استرس در هنگام مطالعه

از دیگر تکنیک های مطالعه پرهیز از اضطراب است. استرس بلای جان بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان است. متأسفانه اگر مهارت های مطالعه به‌خوبی رعایت شوند؛ اما در فرد استرس وجود داشته باشد نتیجه خوبی حاصل نخواهد شد. داشتن برنامه‌ریزی منظم، خواب و استراحت کافی، انجام مطالعه گروهی و آرام‌کردن خود می‌تواند از استرس شما بکاهد.

 

بهبود عادت‌های مطالعه

شروع مطالعه از مطالب سخت‌تر معمولاً باعث پیشرت در مهارت مطالعه و عملکرد مغز خواهد شد. استفاده از تکنیک‌های مختلف مانند بهره‌بردن از فلش کارت‌ها برای تقویت ذهن می‌تواند بسیار مؤثر باشد. با مطالعه در بین حجم زیادی از محتواها می‌توانید مهارت خواندن خود را تقویت کنید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم از دست ندهید:  ساختن عادت های مفید برای کنکوری ها و سال آخری ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب بلاگ آموزشگاه الوند

آنچه در این مطلب می خوانید