بهترین روش مطالعه دروس عمومی کنکور

آخرین بروزرسانی: 25 اسفند 1402
بهترین روش مطالعه دروس عمومی کنکور

کنکور سراسری آزمونی مهم و سرنوشت ساز برای دانش آموزان است. هنوز هم این باور برای برخی از دانش آموزان وجود دارد که دروس اختصاصی از اهمیت بیشتری نسبت به دروس عمومی برخوردار هستند، در صورتی که این تصور اشتباه است. درصد بالای دروس عمومی تاثیر بسیار مثبتی بر نمره آزمون و در نتیجه رتبه کنکور خواهد داشت. از این رو بسیاری از داوطلبان به دنبال پیدا کردن بهترین روش مطالعه دروس عمومی کنکور هستند. در ادامه این مقاله به معرفی تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم.

روش مطالعه ادبیات فارسی کنکور

از آنجا که درس ادبیات و زبان فارسی در آزمون کنکور ضریب 4 را دارد، تاثیر زیادی بر نمره آزمون دارد. داوطلبان رقابت زیادی بر سر تست‎های این درس دارند. بهترین کار برای مطالعه درس ادبیات و زبان فارسی این است که آن را به قسمت‌های مختلفی تقسیم کنید. درس ادبیات و زبان فارسی شامل قسمت‌های زیر است:

 1. واژگان و املا
 2. زبان فارسی
 3. تاریخ ادبیات
 4. آرایه‌های ادبی
 5. قرابت معنایی

نکات کلیدی برای مطالعه درس ادبیات فارسی کنکور

برای مطالعه درس ادبیات فارسی برای کنکور، رعایت کردن نکات زیر الزامی است:

1.‌ داشتن منبع مناسب

برای شروع مطالعه برای کنکور ابتدا باید منبع مناسبی برای آن پیدا کنید. همانطور که خودتان می‌دانید منبع اصلی برای کنکور، کتاب های درسی پایه دهم تا دوازدهم است.

2.انتخاب کتاب کمک درسی مناسب

علاوه بر مطالعه کتاب‌های درسی یک کتاب کمک درسی مناسب جهت تست زنی برای این درس انتخاب کنید.

هر بار20 تا 30 تست بعد از مطالعه کتاب‌های درسی حل کنید. همچنین می‌توانید از درسنامه‌های این کتاب‌ها استفاده کنید.

3.تهیه خلاصه نویسی

خلاصه نویسی یک روش کمکی مناسب برای مطالعه درس ادبیات فارسی است. بعد از مطالعه کتاب‌های درسی از نکات مهم آن یک خلاصه تهیه کنید. شما می‌توانید یک بازه زمانی برای خود تعریف کنید و طبق آن، خلاصه نویسی خود را مرور کنید.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم از دست ندهید:  تندخوانی برای کنکور؛ راه حلی سریع و موثر برای بهبود عملکرد

4.تست زنی

بعد از مطالعه کتاب‌ها و خلاصه‌ها، یک بازه زمانی مشابه کنکور در نظر بگیرید و تست بزنید. پس از آن، جواب‌های خود را بررسی و اشکالات خود را رفع کنید.

روش مطالعه درس عربی برای کنکور

درس عربی یکی از دروسی است که ممکن است برخی داوطلبان رابطه خوبی با آن برقرار نکنند و از خواندن آن امتناع کنند. برای مطالعه درس عربی کنکور حتما باید از این درس یک جزوه کامل داشته باشید، سعی کنید تا جای ممکن این جزوه را خودتان تهیه کنید. یک کتاب تست مناسب هم برای این درس تهیه کنید. بعد از مطالعه کتاب و جزوه برای آمادگی بیشتر، حتما 20 تا 25 تست عربی بزنید و جواب‌ها را بررسی کنید. این کار آمادگی شما را برای کنکور بیشتر می‌کند.

روش مطالعه درس عربی برای کنکور

 

نکات کلیدی برای مطالعه درس عربی کنکور

در ادامه مقاله بهترین روش مطالعه برای درس عربی کنکور را بیان می‌کنیم.

 1. برنامه ریزی مناسب: قبل از شروع مطالعه برای درس عربی، حتما یک برنامه ریزی مناسب برای آن انجام دهید.
 2. تمرکز بر روی ترجمه و قواعد: با توجه به این که بیشتر سوالات عربی کنکور از قسمت ترجمه و قواعد است. (از قسمت ترجمه 10 سوال و قواعد 5 سوال در کنکور سوال می‌آید) سعی کنید در این برنامه ریزی حتما یک بخش با کیفیت برای مطالعه قواعد و ترجمه داشته باشید.
 3. استفاده از تست های کنکور سال های قبل: سوالات کنکورهای سال‌های قبل می‌تواند یک راهنمای خوب برای آماده شدن برای کنکور باشند. با بررسی کردن سوالات کنکور، تا حدودی می‌توان با مدل و نوع سوالات کنکور آشنا شد.
 4. حل کردن تمرین ها و مطالعه لغات آخر کتاب: برای مطالعه درس عربی از حل کردن تمرین‌ها و مطالعه لغات آخر کتاب غافل نشوید.
 5. زمانبندی: حتما یک زمانبندی مناسب برای تست زنی داشته باشید. درس عربی از آن درس‌هایی است که داوطلبان ممکن است برای آن وقت کم بیاورند.
پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم از دست ندهید:  دانلود فایل pdf پاسخ تمرین کتاب زیست دهم

روش مطالعه درس دین و زندگی کنکور

درس دین و زندگی در کنکور ضریب 3 را دارد و بعد از درس ادبیات مهم‌ترین درس کنکور محسوب می‌شود.

با توجه به این که این درس دارای یک ماهیت حفظی است، برای مطالعه آن باید از شیوه خاصی پیروی کنید.

نکات کلیدی برای مطالعه درس دین و زندگی کنکور

1.‌ روخوانی کردن کتاب درسی: برای شروع مطالعه درس دین و زندگی باید حتما یک دور روخوانی کنید و نکات مهم را یادداشت برداری و یا هایلایت کنید. در صورت نیاز، کتاب را دو یا سه بار روخوانی کنید تا در حافظه باقی بماند.

 1. داشتن برنامه ریزی برای مطالعه آیات: از آنجا که اکثر داوطلبان برای خواندن آیات دین و زندگی مشکل دارند، باید یک برنامه مناسب برای مطالعه آیات داشته باشند. به خاطر سپردن کلمات کلیدی آیات، دانستن معنای دقیق آیه، پیدا کردن موضوع آیه و … موضوعاتی هستند که باید در برنامه‌ریزی آن‌ها را در نظر گرفت.
 2. تست زنی: حتما یک منبع درسی مناسب برای تست زنی انتخاب کنید. توصیه می‌شود بین مطالعه درس و تست زنی به اندازه 1 الی 3 روز وقفه بیندازید.
 3. مرور و جمع بندی: مرور و جمع بندی یکی از مراحل مهم در آماده شدن برای کنکور است. در این مرحله باید تمامی مطالب خوانده شده را مرور کنید و نکاتی که از هر درس یادداشت کرده اید مرور کرده و به خاطر بسپارید.

روش مطالعه درس زبان انگلیسی کنکور

درس زبان انگلیسی آخرین سوالات دروس عمومی کنکور را شامل می‌شود و دارای ضریب 2 است. کسب درصد بالا از این درس، تاثیر مثبتی بر نمره آزمون کنکور دارد. در ادامه به معرفی نکات کلیدی برای مطالعه این درس می‌پردازیم.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را هم از دست ندهید:  چگونه برنامه ریزی کنیم که تمام دروس کنکور را به موقع تمام کنیم؟

روش مطالعه درس زبان انگلیسی کنکور

نکات کلیدی برای مطالعه درس زبان انگلیسی کنکور

1.تسلط بر لغات: تسلط داشتن بر لغات زبان انگلیسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای مطالعه لغات سعی کنید یک برنامه‌ریزی مناسب داشته باشید. به طور مثال روزانه 20 لغت بخوانید. همچنین می‌توانید از کتابچه‌های لغات زبان انگلیسی استفاده کنید.

 1. توجه به بخش گرامر: خواندن بخش گرامر زبان انگلیسی مهم‌ترین قسمت در یادگیری زبان انگلیسی است. دستور زبان یا گرامر یکی از مواردی است که باید در نحوه صحیح استفاده از کلمات، عبارات و جملات انگلیسی به آن توجه کرد.
 2. حل کلوز تست‌ها: از آنجا که 5 سوال از 25 سوال زبان انگلیسی کنکور به این بخش اختصاص دارد، لازم است حتما در دوران قبل از کنکور، تست های زیادی در این بخش حل کنید. پاسخگویی صحیح به کلوز تست زبان مستلزم درک مطلب قوی و دقت بالا و آشنایی کامل با دستور زبان انگلیسی است.
 3. مطالعه بخش درک مطلب: برای تسلط بر بخش درک مطلب باید بر بخش لغات و گرامر تسلط کافی پیدا کنید. تمرین و مطالعه روزانه تاثیر بسیار زیادی بر تقویت درک مطلب دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب بلاگ آموزشگاه الوند

آنچه در این مطلب می خوانید